Овошје

Јаболко

Јаболките се меѓу најраспространитите видови на овошје. Тие имаат освежителен, кисело-сладок вкус и...

Праска

Свежата праска е многу добар извор на антиоксидантски витамин Ц. Храна која е богата со витамин Ц...

Кајсија

Хранливи материи во кајсии може да помогне во заштитата на срцето и очите, како и да обезбеди ефектите...

Лубеница

Лубеницата има исклучително висок процент на вода, па токму поради тоа идеална е за ублажување на...

Диња

Дињата се јаде свежа, исечена на парчиња и е одлично освежување во летните месеци. Од витамини...

Слива

Од витамини во сливите најмногу има бета каротен (провитам А), витамин Ц, витамин Е, фолна киселина,...

Нектарини

Праски и нектарини се исти видови, иако тие се сметаат комерцијално како различни овошја. За разлика од...

Јапонско Јаболко

Ниско на калории и масти. Тоа е исто така добар извор на растителни влакна, кој им помага варењето на...

Портокал

Портокалот најчесто се употребува за производство на сок..Ова овошје изобилува со витамин Ц, калиум...

Мандарина

Сокот од мандарината содржи доста калиум, калциум, магнезиум, фосфор, железо, цинк и бакар, и...

Лимон

Лимонот не содржи само витамин Ц, туку и други витамини (витамин Б, рибофлавин) и минерали како...

Грозје

Грозјето е многу вкусно и здраво овошје. Свежиот сок од грозје е богат со витамини А, Б и Ц и со разни...

Киви

Kиви (науч. Actinidia) е суптропско овошно растение од фамилијата Актинидии (Actinidiaceae). Во Македонија...

Калинка

Калинките имаат тркалезен, сферичен облик со тврда кора. Внатре во овошјето има многу црвени семчиња...